Zachowanie optymalnej higieny jamy ustnej i profilaktyka zależy nie tylko od codziennych rytuałów wykonywanych w domu, czyli mycia zębów, płukanek czy nitkowania. Równie ważne jest systematyczne pojawianie się w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzanie podstawowych zabiegów, takich jak skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie oraz fluoryzacja, która sprzyja ochronie płytki nazębnej przed osadzaniem się wszelkich zanieczyszczeń przez kilka tygodni. W ten sposób łatwo można uchronić się przed próchnicą i innymi schorzeniami jamy ustnej oraz zębów i przyzębia.
Jak dbać o zęby mleczne?
Zęby mleczne, wbrew pozorom, spełniają niezwykle ważną funkcję w całkowitym procesie rozwijania się zgryzu. To właśnie mleczaki utrzymują miejsce dla zębów stałych, równocześnie wskazując im właściwy kierunek wyrastania. Przedwczesna ich utrata może więc skutkować nieprawidłowościami w wyrzynaniu się zębów stałych, co z kolei prowadzi w sposób bezpośredni do rozwoju wad zgryzu.
Utrzymanie higieny jamy ustnej u niemowlaków jest tak samo ważne, jak w przypadku dzieci, u których pojawiają się zęby mleczne. To mit, że mycie zębów powinno rozpocząć się w chwili wyżynania pierwszych mleczaków. Już w pierwszych dniach życia należy przecierać dziąsła malucha gazą nasączoną przegotowaną wodą bądź specjalnymi płynami, tuż po karmieniu. Natomiast u starszych dzieci należy jak najszybciej wyrobić nawyk szczotkowania zębów kilka razy dziennie, z pomocą dedykowanych past do zębów dla najmłodszych. W ten sposób uniknąć można zapaleń próchnicznych i innych schorzeń, które doprowadzają do utraty mleczaków i problemów ze zgryzem w przyszłości.